Prečo sú testosterón a hormóny tak dôležité

Prečo sú testosterón a hormóny tak dôležité

Predtým než začneme vám vysvetlím trocha teórie o hormónoch. Nemusíte sa báť. Nebudem vás nudiť dlhými textami. Prejdem rovno k podstate.

Hádam všetci vieme, že hormóny existujú a že sú pre náš organizmus dôležité, ale málokto o nich vie niečo viac. Každý hovorí o kalóriách, cholesterole, ale hormónoch je ticho a práve hormóny sú tá najdôležitejšia vec, ktorá ovplyvňuje naše zdravie.

Existuje mnoho hormónov, ale testosterón, inzulín, kortizol a estrogén sú tie, ktoré nás budú v ďalších článkoch primárne zaujímať. Podieľajú sa na tom, ako sa správa naše telo a keď sú v nerovnováhe tak máte problém.

Testosterón v zajatí stresového hormónu

Telo produkuje hormóny z určitého dôvodu. Ak máte toho v práci veľa a váš šéf sa do vás neustálne naváža, vaše telo produkuje kortizol, tzv. stresový hormón. Ak si na obed dáte milión kalórií zmrzliny, vaše telo vylúči inzulín, aby kontroloval obsah cukru v tele. Večer máte sex so svojou sexi priateľkou a vaše telo produkuje testosterón.

Dá sa povedať, že naše telo je veľmi dobrým strojom, ktorý znesie veľa zlého zaobchádzania, ale postupom veku, nesprávnych návykov a životným štýlom sa produkcia hormónov dostane do nerovnováhy a zrazu nastáva problém.

Vo všeobecnosti ak naše telo potrebuje jeden druh hormónu, musí “obetovať” druhý. Telo si musí vybrať. A takto to funguje aj s testosterónom. Ak naše telo produkuje ďalšie hormóny, je to na úkor testosterónu. A preto ak chcete zvýšiť testosterón, musíte začať kontrolovať produkciu ostatných hormónov, kortizolu, estrogénu a inzulínu.
Ale predtým, ako sa dostaneme k tomu, ako optimalizovať vašu hladinu testosterónu si povieme niečo o tom, ako telo vlastne testosterón produkuje a čo testosterón vlastne je.

Napíšte ako prvý ...

Pridaj komentár

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong> 

*
*